Rzeźby z kamienia do ogrodu – jaki materiał wybrać?
Ogród zyska zupełnie nowe oblicze, jeśli zastosujesz w nim elementy małej architektury. Sprawią, że stanie się jedyny w swoim rodzaju, po prostu niepowtarzalny. Jednakże, zanim zamówisz rzeźby, powinieneś wybrać materiał, z jakiego powstaną. Do dyspozycji masz kilka następujących.
Rzeźby z kamienia naturalnego a materiały używane do ich wyrobu
Marmur – miękka skała metamorficzna powstała z wapieni. Wygląda szlachetnie, wytwornie, elegancko, i tak samo prezentują się utworzone z niego rzeźby. Bardzo łatwy w kształtowaniu – bez przeszkód można go ciąć, polerować czy żłobić w nim detale. Tym, co zwraca w nim największą uwagę, są niepowtarzalne wzory i jasne odcienie, których próżno szukać w palecie kolorystycznej innych kamieni. Niestety słabo znosi wilgoć i ściera się, zatem zrobione z niego wyroby wymagają impregnacji. Nie zmienia to jednak faktu, że prezentują się wyjątkowo, niemal jak dzieła sztuki, zatem będą idealne, jeśli oczekujesz właśnie takiego efektu.
Piaskowiec – skała osadowa o drobnoziarnistej strukturze. Miękki i prosty w obróbce, dlatego dość często wykorzystuje się go do produkcji rzeźb. Zapewnia ogromne pole do popisu w zakresie formowania skomplikowanych kształtów. Jego ciepły odcień wprowadza w dobry nastrój, a on sam doskonale komponuje się z zielenią traw. Niezbyt dobrze znosi działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, dlatego trzeba go przed nimi chronić, a dodatkowo regularnie czyścić z brudu, porostów i soli. Na rzeźby z piaskowca zdecyduj się, jeżeli cenisz klasykę i chcesz wprowadzić do ogrodowej aranżacji nieco więcej ciepła lub trochę egzotyki.
Granit – to skała magmowa o budowie jawnokrystalicznej występująca w wielu ciekawych odcieniach. Wykonane z niego rzeźby są solidne, trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym deszczu i mrozu. Ze względu na zbitą strukturę, materiał jest dość trudny w obróbce, co uniemożliwia precyzyjne wykonanie drobnych elementów. Nie jest to jednak wadą, jeśli rzeźby z kamienia mają mieć duże, geometryczne kształty, a wręcz przeciwnie – stanowią idealny wybór, gdy zależy ci na wieloletniej wytrzymałości.
Trawertyn – skała osadowa o wysokiej porowatości. Wyróżnia się ciekawą budową strukturalną i poziomym ułożeniem warstw, dzięki czemu jego powierzchnię pokrywają nietuzinkowe wzory. Dostępny w wielu ciepłych, przyjemnych dla oka odcieniach. Mało odporny na działanie wilgoci, więc trzeba go przed nią zabezpieczać. Jest dość kruchy, więc przy wykonywaniu detali należy zachować szczególną ostrożność. Idealny do wyrobu rzeźb, które mają przyciągać spojrzenia.